|
|||
|
|||
|
Libanon |
|
![]() Időzóna: GMT+2 Főváros: Bejrút
Terület: 10.400 km2
Népesség: 3.578.036 fő
Népsűrűség: 306 fő/km2
Népcsoportok: libanoni (81%), palesztin, örmény, cserkesz
Közigazgatási beosztás: 5 kormányzóság
Fekvés: Közép-Ázsia, határos a Földközi-tengerrel, Izrael és Szíria között helyezkedik el.
Országhívószám: 961
Autójelzés: RL
Elektromosság: 220 V, 50 Hz
Államforma: köztársaság
Hivatalos nyelv: arab
Beszélt idegen nyelvek: francia, angol, örmény
Vallások: muszlim (52%), keresztény (40%), drúz
Hivatalos pénz: 1 libanoni font = 100 piaszter
Legfontosabb iparágak: kőolajfinomítás, cementgyártás, dohánygyártás, textilipar, ékszergyártás, cukoripar, olívaolajgyártás
Környezet, éghajlat:
Libanon a Földközi-tenger keleti partvidékén fekszik, Szíria és Izrael "ölelésében". Kicsiny területe ellenére domborzata nagyon változatos. A keskeny tengerparti sáv az ország szíve, itt él a lakosság nagy része. Az ország belsejét a Libanoni-hegység vonulata uralja, legmagasabb pontja a Qornet as-Sawda 3000 méter magas. Tovább haladva az ország belseje felé érjük el az 1000 méter mély Bekaa völgyet, mely kiváló bor- és marihuána termő vidék. Az Anti -Libanon hegység a völgytől keletre húzódik. A változatos domborzat miatt az éghajlat is óriási eltéréseket mutat. A partvidéken mediterrán éghajlat uralkodik, a tél hűvös és esős, a nyár száraz és forró. A hegyekre hegyvidéki klíma a jellemző, nyáron kellemes hőmérsékletével, télen pedig remek sípályáival csalogatja a vidék a forróság vagy az eső elől menekülőket. A Bekaa völgyben a nyár elviselhetetlenül forró, télen pedig a hideg és a havazás teszi próbára az itt élőket.
Látnivalók:
Bejrút még nem tért magához a 17 éves háború sokkjából, az épületek nagy részén még látszanak a bombázás nyomai, a városban óriási a zsúfoltság és a káosz. A kaotikus állapotot tovább növeli az építészeti kettőséget. Gyönyörű iszlám építészeti emlékek bújnak meg a betonrengetegben, modern házak mellett hagyományos házak találhatók, a széles utakon pedig a legújabb autók előzgetik a többévtizedes roncsokat. A Hamra negyed a főváros üzleti, kereskedelmi és turisztikai központja. Itt vannak a leghíresebb múzeumok, az egyetem Régészeti Múzeuma és a Sursock Múzeum. A belváros egy részét sikerült helyreállítani, nagy része azonban még mindig romokban hever. A Nagy Mecset az egyetlen számottevő építészeti emlék ezen a környéken. A tengerparti Galamb Szikla a város legérdekesebb természeti látnivalója.
Byblos 7000 éve lakott, az ókori kereskedelem egyik legfontosabb központja volt. A fennmaradt emlékek között ezért éppúgy találunk 2500 éves kunyhómaradványt, mint római kori amfiteátrumot, de i. e. 2800-ból is maradtak emlékek, Baalat Gebal temploma és egy L alakú templom. A város másik nevezetessége a Viaszmúzeum, ahol a libanoni történelem leghíresebb és leghírhedtebb alakjait lehet megismerni. A város strandja remek.
Tyre városa római kori romjairól híres. Vízvezetékeket, szarkofágokat és egy 20.000 nézőt befogadó színházat is megcsodálhatunk itt. A színházban minden nyáron művészeti fesztivált rendeznek. Sajnos a város nagyon közel van az izraeli határhoz, ezért meglehetősen veszélyes idelátogatni.
Gasztronómia:
A helyi ételek fantasztikusan finomak, az ízletes és friss alapanyagokat remekül bolondítják meg a helyi fűszerekkel, így kapják meg a török és arab konyha enyhén franciás elegyét. Előételként általában spenótos pitét, sült sajtot, töltött szőlőlevelet szolgálnak fel. A főétel általában bárányból vagy halból készül, ezt töltik meg rizzsel vagy dióval. Salátával tálalják. A nemzeti étel a kibbe, amely darált nyers vagy sült bárányhús pitába töltve. Az italok közül ne hagyjuk ki a kávét, az ayrant és a legnépszerűbb szeszes italt, az arakot se.
Ünnepek, rendezvények:
Libanonban a muszlim vallás hívei mellett nagy számban élnek keresztények is, ezért az ünnepek között megtaláljuk a katolikus egyház nagy ünnepeit, a Húsvétot és a Karácsonyt is. A legnagyobb muszlim ünnepek a Ras as-Sana (az Újév), az Achoura, a Ramadán és a böjtöt lezáró Eid al-Fitr. Az állami ünnepek közül a legjelentősebb a Függetlenség Napja (november 22.) és a Qana Nap, amely az izraeliek által lemészárolt 107 ártatlan libanoni polgár emlékének adózik. Baalbek városa minden júliusban 4 napos világhírű művészeti fesztiválnak ad otthont.
Magyarország helyi képviselete:
Bejrút Nagykövetség
Magyarországi képviselet:
Budapest Nagykövetség és Konzuli Osztály
Forrás: Utazóna.hu http://hu.wikipedia.org/wiki/Libanon |
![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() |